תקציר: לא.  לפחות לא ב3 השנים הקרובות.

בטח שמעתם על החדשה המרעישה מהאוצר לגבי קרנות הפנסיה החדשות של האוצר, המיועדות לעובדים החלשים או הלא מאוגדים של המשק. קרנות אילו מתהדרות בדמי ניהול נמוכים מאוד.

האם באמת כדאי לעבור לקרנות הללו?

הגורם המשמעותי ביותר בקרן הפנסיה הוא התשואה שהיא עושה, ורק לאחר מכן דמי הניהול (יש עוד משתנים, אבל פחות קריטיים כרגע).
כך, קרן פנסיה שעשתה תשואה של חצי אחוז יותר בממוצע כל שנה בעלות דמי ניהול מקסימליים מהצבירה (0.5%, לא כולל מההפקדה) תהיה שווה לקרן פנסיה שעשתה תשואה של חצי אחוז פחות, עם דמי ניהול אפס.
לכן צריך לבדוק איזו תשואה נתנו הקרנות הנבחרות?

לפי הנתונים בטבלה הבאה מדה מרקר, שימו לב שמדובר בקרנות גרועות מאוד (תשואה 5 שנים) –
דש – הינה קרן בינונית מינוס (מקום 6 מתוך 9).
הלמן אלדובי היא הקרן הגרועה ביותר בארץ – רחוק מהשאר.

kranot

חצי אחוז תשואה הבדל כל שנה יצור פער של 17% בפנסיה הסופית.

ז"א שגם עבור דמי ניהול אפס (צבירה והפקדה) עדיין לא משתלם לעבור לקרנות הללו מהקרנות הטובות ביותר. (אם אתם ממש מתעקשים, אז הלמן אלדובי צריכים לשלם לכם 1%-1.5% כדי לסגור את הפער מול אלטשולר שחם בדמי ניהול מקסימליים של 0.5% )

איני יודע אם "הקרנות החדשות של האוצר" ששייכות לחברות הללו יהיו באותן מסלולים גרועים כפי שהיו עד עכשיו, או שיהיו מסלולים חדשים שיקבלו ניהול סביר וישיגו תשואה סבירה, אבל מה שבטוח, עד שלא נחכה כמה שנים ונקבל נתונים לגבי קרנות אילו – זה כמו לשים את כספכם על קרן הצבי.

מה שכן,
בגלל התהודה שקרנות אילו תופסות, אני מקווה שזה יגרור הורדה מאסיבית בדמי הניהול של הקרנות הטובות יותר ומזה באמת נוכל להרוויח.

נ.ב.
כמובן שהעבר אינו מנבא את העתיד, ואיננו יודעים אילו קרנות יתנו את התשואה הטובה ביותר תמיד, לכן צריך להמשיך לעקוב. כרגע יש כמה קרנות שמככבות במעלה הרשימה כבר כמה שנים ברציפות, לכן כדאי להיות בהן.
כאשר זה ישתנה (וזה בטוח ישתנה!) נעבור לקרנות הטובות יותר.

עדכון 29.10.16 :
מסתבר שמבקר המדינה והמפקחת על הביטוח מתווכחים על הנושא בדיוק. מתוך כלכליסט:
מבקר המדינה חושב ששימוש בקריטריון יחיד של דמי ניהול בקביעת קרן ברירת המחדל אינו מתיישב עם מדיניות אגף שוק ההון וקיים חשש כי הדבר עלול לפגוע בסופו של יום בציבור המבוטחים מבחינת התשואה נטו ואיכות המוצר הפנסיוני.
המפקחת טוענת שהיא לא רואה חשיבות גבוהה של השוואת תשואות בקרנות הפנסיה שכן בטווח הרחוק רוב הקרנות משיגות תשואה ממוצעת דומה וכי ממילא לא ניתן לחזות על בסיס ביצועי העבר את ביצועי העתיד.

 

מודעות פרסומת